Manuel Tekerlekli Sandalye

Manuel tekerlekli sandalye

Manuel tekerlekli sandalye modelleri akülü grubuna göre ekonomik ve teknik açıdan birçok farklı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Bunlardan en belirgin olanı tahmin edeceğiniz üzere fiyat kısmında öne çıkmaktadır. Manuel tekerlekli sandalye çeşitleri genel anlamda hafif tasarlanmış ve kullanıcının kendi gücü ile sürüş imkânı sağlayan modellerdir. Modelin çeşitliliğine göre kullanıcının sağ ve sol tekerler üzerine monte edilmiş alüminyum, plastik vb. malzemeden üretilmiş yan kollar sayesinde tekerlekli sandalye ürününü kendi gücü ve gayretini kullanarak hareket ettirir. Bu modeller mekanik açıdan Alüminyum ve Çelik olarak 2 çeşide ayrılmaktadır. Her iki modelde genel yapısı itibari ile üretim kalitesi ile doğru orantılı olarak kullanışlı sayılabilmektedirler. Manuel tekerlekli sandalye almayı düşünüyorsanız ve sağlam olması sizin için ilk esas ise malzemesinden çok makas mantığını mercek altına almalısınız. Makas tipleri çift, tek, tek ince, çift ince vs. şekli ile birçok seçenekten oluşmaktadır. Kullanıcının kilosu ile doğru orantılı olarak çift veya tek makas tercih etmelisiniz. Kullanıcı 50 kg altında ise ince veya kalın olmasını dikkate almaksızın tek makas kullanabilirsiniz. Kullanıcının kilosu yükseldikçe makas adetleri ve çapları da değişkenlik gösterecektir. Örnekle detaylandırmak gerekirse 140 kg bir kullanıcı için çift ve kalın makaslı tekerlekli sandalye modellerine yönelmeniz uygun düşecektir.

 

Manuel tekerlekli sandalye çeşitleri

Manuel tekerlekli sandalye kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir ama genel itibari ile 2’ye ayrıldıklarını söylemek doğru olacaktır. Ev içinde ve dışarı da kullanılan modellerin yanında bir de lavabo, banyo gibi ihtiyaçların giderilmesi için üretilmiş klozetli tekerlekli sandalye modelleri bulunmaktadır. Her iki modeli de değerlendirirken yukarıda belirttiğimiz unsurların göz önünde bulundurulması kullanıcının daha uzun ömürlü bir ürün almasına olanak sağlamaktadır. Klozetli tekerlekli sandalye almadan önce lavabo ve banyo ihtiyacı için mi olduğunu belirlemeniz, alım yaparken doğru tercih yapma yönünde belirleyici olacaktır. Çünkü aynı iki fonksiyonu içerisinde barından modeller piyasada nadir bulmaktadır. Deri malzemeden üretilmiş ve iki ihtiyaç içinde kullanıldığı öne sürülen ürünler genelde sonucun hüsranla bitmesine neden olmaktadır. Bunun en belirgin nedeni malzeme farklılığından kaynaklanmaktadır. Banyo grubunda kullanılan malzeme deri ve dikiş olduğunda zaman içinde deforme olması içten değildir. Belirli bir zaman aralığından sonra özellikle dikişli kısımlarının sökülmesi olarak karşımıza çıkan bu modellerde tercih sebebiniz plastik malzemelerden yana olmalıdır. Oturma ve sırt dayama alanının plastik olması uzun ömür bir kullanım sağlar. Banyo ve lavabo ihtiyacı hasıl ise bu konuyu göz ardı etmemeniz doğru tercih  konusunda belirleyici olacaktır.

 

Manuel tekerlekli sandalye nasıl katlanır?

Katlanır manuel tekerlekli sandalye modelleri genel olarak yaygın üretilenler arasında yer alır ve artık günümüzde hemen her model katlanabilir olarak tasarlanmaktadır. Her ürünün kendine has katlanma ve saklama olanağı olduğu gibi, teknik açıdan nasıl katlanır sorusunu da kendi içinde barındırmaktadır. Genel itibari ile oturma yerinin orta kısmından yukarı doğru kaldırılarak katlanabildiğini ve aynı şekilde açarken de oturma yerinin sağ ve sol kısmın aşağıya doğru itilerek yapıldığını söylemek yanlış olmaz.